SMC - BMC

SMC (sheet molding compound )(SICAK PRES KALIPLAMA PESTİLİ)

SMC takviye malzemesi olarak kırpılmış cam elyaf ile dolgu malzemesi içeren bir reçinenin SMC makinasında birleştirilmesi ile oluşan pestil biçiminde malzemedir. Kalıp sıcaklığı 120-170°C arasındadır. Kalıplama süresi ve kalıplama basıncı; parçanın büyüklüğü, kalınlığı ve SMC tipine bağlı olarak değişmektedir.

SMC hazır kalıplama bileşiminin, çelik, alüminyum ve diğer çinko metal döküm gibi malzemelere göre toplam maliyet/performans getirisinde sağladığı avantajlar, tasarımcılar ve mühendisler tarafından sıkça ifade edilmektedir. Tek bir kalıpta birçok parça birleştirilebilir. SMC ürünler hafiftir ve yüksek sertlik ve dayanım özelliklerine sahiptir. SMC kalıplama, metal kalıplamada gereken birden fazla ekipmanın aksine tek bir ekipman ile işlenebildiğinden, genellikle metal kalıplama prosesinden daha ucuzdur. Ayrıca SMC kalıplama ekipmanının yapımı da daha kısa sürede gerçekleşir. Tüm bu avantajların toplamı SMC kompozit ürünlerini özellikle otomobil üreticileri için cazip hale getirmektedir. Günümüzün otomobil pazarlarında firmalar, seri üretim ve daha hızlı tasarım/üretim programları ile otomobil ve kamyon modellerinde ekonomik farklılıklar yaratacak yollar aramaktadır. SMC bu avantajlara bağlı olarak etkileyici bir performans geliştirmektedir.

Dezavantajları:

SMC üretimi ve kalıplanması için gereken sermaye yatırımı metallerle karşılaştırıldığında oldukça düşük olmasına rağmen, diğer kompozit proseslerine göre önemli ölçüde yüksektir. Bu yüzden, SMC parçaların üretiminin tüm harcamaların ekonomik seyrine, üretim hacmine, son ürünün ve ikincil işlemlerin maliyetine bağlı olarak yapılması kritik bir noktadır. SMC ürünlerin pazarda geleneksel malzemelerden yapılmış parçaların yerini almaya başlaması nedeniyle, rakip malzemelerin performans ve ekonomik analizlerinin doğru ve kesin bir şekilde yapılması önem kazanmıştır. Yatırım riskleri SMC’ler için oldukça yüksektir

Ev aletleri endüstrisinde de SMC uygulamalarına olan talep artmaktadır. Örneğin, bir bulaşık makinesi iç kapağının SMC’den üretimi geleneksel olarak çelik kapı tasarımı ile karşılaştırıldığında, tek aşamada kalıplama ile birkaç farklı parçayı bir araya getirmektedir. SMC bulaşık makinası kapağı uygulaması, SMC’nin kimyasal bir ortama maruz kalan bir üründe göstermiş oldu¤u üstün performans nedeniyle birçok açıdan kullanılabileceğini, kanıtlamaktadır. Diğer SMC ev aletleri uygulamaları klimalar, buzdolapları, kızartma makineleri, bilgisayar ve büro malzemelerini kapsamaktadır.

Bmc (Bulk molding compound) (SICAK PRES KALIPLAMA HAMURU)

BMC, takviye malzemesi olarak kırpılmış cam elyaf ve dolgu malzemesi içeren bir reçinenin önceden birleştirilmesi ile oluşan hamur biçiminde malzemedir. BMC’deki en önemli nokta CTP uygulamasındaki taleplere uyacak en uygun maliyetle en iyi performansı sağlayabilecek özelliklerin ayarlanabilmesidir.

BMC Kalıplamanın Avantajları

 • Yüksek oranda dolgu maddesi ilavesi ile üstün sertlik ve alev dayanımı sağlanabilir.
 • Çok karmaşık şekilli parçalar kalıplanabilir.
 • Çok yüksek oranda dolgu malzemesi ve düşük oranda takviye malzemesi kombinasyonu, hem BMC bileşimi hazırlanmasında hem de kalıplanan üründe, düşük maliyet ve yüksek malzeme performansı sağlar.
 • Boyut toleransının hassas olduğu ürünler kalıplanabilir ürün içerisine metal parçalar gömülebilir.
 • Enjeksiyonla kalıplama yapıldığında, kapalı kalıba malzeme transferi yapılırken, basınçlı kalıplamada genellikle mümkün olamayan ikincil takviye malzemelerinin kullan›m› mümkündür.

BMC Kalıplamanın Dezavantajları

En önemli dezavantaj 1,8 mm.’nin altında bir cidar kalınlığı sağlanamamasıdır. Ayrıca termoset malzemeler diş açılmasına, ultrasonik kaynak yapılmasına, esnek bağlantı yapılmasına uygun değildir. Hızlı prototip üretimi de sınırlıdır.

BMC Uygulamaları

BMC ler, metal dökümler ve mühendislik termoplastikleri ile öncelikli olarak rekabet halindedir. Başlıca uygulama alanları

 • Büyük veya küçük boyutlu ev aletleri parçaları
 • Otomobil farları
 • Otomobil supap kapakları
 • Devre kesiciler
 • Vites kutuları ve fırça sapları
 • Pompa muhafazaları
 • Elektrik izolatörleri

POLİSET İLETİŞİM