Donatı Elemanları - FRP REBAR

POLİSET firması yapı elemanları ürünleri sınıfında nervürlü rebar imalatı da gerçekleştirmiştir. Çekme yöntemi ile üretilen termoset çubuklar her türlü çelik yapı elemanlarındaki problemlere karşı çözüm arayışları ve mühendislerin talepleri doğrultusunda yaşanan problemleri aşmak için üretilmiş teknolojik malzemelerdir. Çubukların içerdiği yüksek orandaki cam elyaf ve uygun reçine kombinasyonları sayesinde st 37 çeliğin çekme mukavemetinin 3 katı değerlere çıkan kuvvetler oluşmaktadır. Örn : Yoğunluğu 1,9gr/cm3 olması hem hafif , hem güçlü bir malzemenin varlığını ortaya koymuştur. Kimsayal korozyon dayanımına ihtiyaç duyulan , hafifliğin öncelikli olduğu ve deniz suyu vb ortamlara dayanıklı olması ihtiyaç oluşan yerlerde vazgeçilmez bir malzemedir.

Günümüzde çevresel koşullar nedeniyle beton karbonatlaşma gibi kimyasal reaksiyonlardan zarar görebilmekte ve betonarme yapılarda kullanılan çelik donatı korozyona uğramaktadır. Bunun
sonucu olarak donatının bulunduğu bölgenin hacmindeki artıştan dolayı donatının çevresindeki beton hasar görmekte ve beton kabuğun çatlamasına, dökülmesine sebep olmaktadır.

Yeni yapıların korozyon hasarını önlemek için mümkün olan alternatif çözüm yöntemi çelik donatı yerine, anti korozif malzemelerin kullanılmasıdır. Lif takviyeli polimer (FRP Rebar) rebar böyle uygulamalar için ideal malzeme olarak kullanılabilmektedir.

Beton ile aderans sağlanması için üretimlerimiz helozonik tel sarma yöntemi gibi bir yöntemle nervürlü hale getirilip şekillendirilmektedir.

FRP Rebar

Tablo I

FRP rebar donatıların çelik donatılara göre avantajları;

  • Yüksek boyuna çekme dayanımı
  • Korozyon dayanıklılığı (kaplamaya bağlı değildir.)
  • Manyetik olmaması
  • Yüksek yorulma dayanımı
  • Hafiflik (çeliğin yoğunluğunun ¼ ü)
  • Düşük termal ve elektrik iletkenliği


Tablo II

 Çekme özellikleri  Çelik  GFRP
 1-Çekme dayanım MPA  483-690  600-1600
 2-Elastisite modülü MPA  200  35-51
 3-Akma şekil değiştirmesi  0,14-0,25  -
 4-Kopmada şekil değiştirmesi  6,0-12,0  1,2-3,1

 


Tablo III

Isı genleşme katsayıları α1 =boyuna αt =enine yönlerdeki ısı genleşme katsayıları
   α1(10-6 0  C-1)  αt(10-6 0  C-1)
 FRP Çubuk  6,0 ~ 10,0  21,0 ~ 23,0


Müşteri isteklerine yönelik ölçülerde üretim yapılması sayesinde büküm ve eğme işlemleri yoktur. Fabrikamızda formlar oluşturulur işçilikten ve zamandan kazanç sağlanır.

 

Donatı Elemanları - FRP REBAR

 

POLİSET İLETİŞİM